top of page

Apple Watch okiem miłośnika zegarków klasycznych

Zaktualizowano: 20 lip 2023

Jestem miłośnikiem klasycznych zegarków z naciągiem mechanicznym. Praca mechanizmu i jego dźwięk zawsze przyprawiały mnie o lepszy humor a chwile poświęcone na nakręcanie zegarka uważałem za najlepiej wykorzystany czas na delektowanie się chwilą. Ale poza pięknem konstrukcji i jedyną funkcjonalnością jaką jest wskazywanie aktualnego czasu, tradycyjne zegarki, oprócz swojego nostalgicznego piękna, nie mają zbyt wiele do zaoferowania szczególnie wobec urządzenia zwanego smartwatchem. Po latach wahań zdecydowałem się w końcu na przesiadkę na elektroniczny zegarek. Oczywiście firmy Apple. Model z serii 8.Funkcjonalność - zalety na nadgarstku.


Kilkadziesiąt tarcz z możliwością ich indywidualnej konfiguracji łącznie z komplikacjami i treści przekazywanych wizualnie na ekranie zegarka zadowolą każdego użytkownika. Ale największym zaskoczeniem była dla mnie ilość parametrów zdrowotnościowych, jakie potrafi mierzyć to urządzenie. Oprócz typowych funkcji obecnych nawet w tanich opaskach jak tętno czy krokomierz, Apple Watch potrafi mierzyć oprócz rzeczy na pozór wydających się oczywistymi takich jak szybkość poruszania się czy długość kroku, także stabilność chodu, jego asymetrię czy stopień oparcia dwunożnego. Dodatkowe czujniki mierzą częstość oddechów, natlenienie krwi czy takie parametry pracy serca jak zmienność rytmu zatokowego, stabilizację pracy czy sprawność kardio (maksymalny pułap tlenowy). Możliwość wykonanie jednoelektrodowego EKG dopełnia obraz naszej kondycji układu krwionośnego. Oczywiście stany alarmowe takie jak nienaturalnie wysokie tętno w stanie spoczynku czy upadek, są przez urządzenie rejestrowane z możliwością powiadomienia wskazanych osób lub służb ratunkowych.

Apple Watch to Twój asystent w każdej aktywności.


Osobnym obszarem wykorzystania Apple Watch jest nasza aktywność codzienna i sportowa. Parametry naszego ruchu takie jak ilość kroków, pokonywanych pięter, spalanych kalorii czy czasu spędzonego na nogach, pozwalają na prostą i szybką ocenę naszej aktywności. A wiadomo: ruch to zdrowie, więc pomiary aktywności sportowej użytkownika zegarka Apple to odrębny temat, dla którego producent zbudował i wyposażył imponującej wielkości ośrodek badawczo-diagnostyczny. Dzięki temu użytkownik ma do dyspozycji kilkadziesiąt opracowanych wariantów treningów rejestrujących parametry zarówno ruchu takie jak dystans i czas treningu, średnią szybkość, przewyższenia, rundy czy rejestrację trasy na mapie. Oczywiście odnotowywane są


też parametry życiowe takie jak strefy tętna, graficzna reprezentacja tętna w czasie i jego normalizacja. Mając model z modemem nie ma konieczności posiadania przy sobie telefonu, aby mieć łączność w każdym momencie.

Warto nadmienić, że zegarek pozwala na użytkowanie go w czasie pływania i również w czasie tego treningu mierzy jego parametry.


Niezwykle wygodna i prosta w użytkowaniu aplikacja Watch pozwala na zarządzanie zawartością i funkcjonalnością zegarka, programy Fitness i Zdrowie na wygodne przeglądanie zarejestrowanych wyników. Wiele testów niezależnych ekspertów potwierdza, że Apple Watch plasuje się w ścisłej czołówce jeśli chodzi o dokładność pomiarów, dystansując uznane marki zegarków sportowych.

A gdyby mało było wbudowanych fabrycznie aplikacji, w App Store czeka na wykorzystanie kilka tysięcy apek poszerzających jego możliwości.


Wygoda w codziennym użytkowaniu


Codzienną przydatność urządzenia dopełniają niemal niezbędne funkcje takie jak płatności zbliżeniowe dzięki aplikacji Portfel pozwalającej na przechowywanie także kart lojalnościowych czy wstępu. Jest to dużo bezpieczniejsze niż korzystanie z kart plastikowych, które łatwo zgubić lub zduplikować.

Tak jak smartfon przedefiniował sposób, w jaki komunikujemy się za pomocą telefonu, tak Apple Watch zmienił obraz zegarka jako chronometru. Funkcjonalności jednego i drugiego urządzenia przenikają się i uzupełniają tworząc swoisty ekosystem wspomagający nasze codzienne życie. Trzeba tylko nieco zmiany perspektywy, z której je postrzegamy. Ja to zrobiłem i przyznam, że nie żałuję :)


Apple Watch można przetestować na wystawie Maqsimum w Szczecinie. Zapraszamy!

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page